انواع صرافی در ایران کدامند؟

انواع صرافی در ایران کدامند؟
صرافی چیست

انواع صرافی در ایران کدامند؟

در این مقاله قصد داریم انواع صرافی های موجود در کشور عزیزمان را معرفی کنیم اما در ابتدا می خواهیم بدانیم صرافی چیست و نحوه کار آن چگونه است با ما تا پایان همراه باشید.

صرافی چیست؟

درواقع صرافی یک نوع کسب و کار است که می تواند با اجازه ی قانونی که دارد یک ارز را به ارز دیگری برای مشتریانش تبدیل کند. صرافی ها پول های فیزیکی مانند اسکناس و سکه را با استفاده از دستگاه پول شمار تبدیل می کنند. صرافی می تواند تک نفره باشد بدین معنا که دفتری کوچک با چند کارمند و یا زنجیره ای از اتاقک های سرویس های کوچک که اغلب در فرودگاه ها وجود دارد.

انواع صرافی

دو نوع صرافی در کشور وجود دارد: صرافی نوع اول به خرید و فروش نقدی ارز (غیرالکترونیک) و مسکوک طلا و نقره می پردازند و آن ها نمی توانند معاملات ارزی دیگری را انجام دهند درواقع ممنوع و غیرقانونی می باشد.

صرافی نوع دوم علاوه بر کارهای ذکر شده به نقل و انتقال ارز در چارچوب مقررات ارزی می پردازند.

این چارچوب مقررات شامل عملیات مربوط به حواله ‌های ارزی است که از طریق بانک ‌ها و موسسات اعتباری که مجوز از بانک مرکزی دارند و همچنین خدمات ارزی برون مرزی از طریق کارگزاران مجاز خارج از کشور را ارائه می دهد.

باید گفت که امروزه تقسیم بندی صرافی ها نوع اول و دوم وجود ندارد بر اساس دستور العمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر نحوه کار صرافی ها همه ی آن ها می توانند بر حسب توان و ظرفیت خود عملیات مربوط به نوع دوم را انجام دهند.

توجه: این دستور العمل با ۴۸ ماده و ۱۳ تبصره در جلسه شورای پول و اعتبار در تاریخ ۲۸/۵/۱۳۹۳ به تصویب رسیده است.

نحوه فعالیت صرافی ها

صرافی ها همانند فروشنده های کالا و خدمات باید بهای تمام شده کالای خود را مشخص کنند و با کسب درصدی سود اقدام به فروش کنند. این امر سبب می شود که صراف ها از نرخ برابری ارزها در برابر پول رایج کشورشان، اطلاعات کافی و کاملی را کسب کنند.

همچنین صرافی ها در فعالیت ارزی روزانه خود به کار خرید و فروش سکه ، طلا هم می پردازند هر چند تمرکز آن ها بیشتر به حواله ها و پول های کاغذی است.

همانگونه که می دانید در شرایط عادی نرخ ارز را بازارهای مالی بین المللی مانند بازار فارکس مشخص می کند اما مبنای محاسبه نرخ ارزهای خارجی بانک مرکزی کشورها است. بدین معنا که نظام بانکی هر کشور مسئولیت در اختیار قرار دادن نرخ ارز در هرروز را به صراف ها برعهده دارد.

بنابراین به زبان ساده تر می توان گفت نرخ هر روز ارز را بانک مرکزی کشور مشخص می کند و این نرخ را به صورت روزانه در اختیار صرافی ها قرار می دهند.

برای مشاهده خدمات، اخبار و وبلاگ صرافی معتبر عرش روی نوشته ضربه بزنید.

 

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها