سامانه نیما و حواله نیمایی

سامانه نیما و حواله نیمایی
ارز نیمایی

سامانه نیما و حواله نیمایی

پس از تحریم شدن ایران دولت مردان برای جلوگیری از خارج شدن ارز به فکر طراحی سامانه ای افتادند که در سال 97 بانک مرکزی سامانه نیما را رونمایی کرد دلیل راه اندازی این سامانه جلوگیری از خروج بی رویه ارز بوده و با وجود این سامانه می توانند مقدار خروج ارز را کنترل کنند. وجود این سامانه سبب شد که واردکنندگان و صادرکنندگان بتوانند در یک بستر امن و مناسب اقدام به خرید و فروش ارز نمایند. در ادامه این مقاله ارز نیمایی و سامانه نیما را معرفی خواهیم کرد با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

ارز نیمایی چیست؟

ارز نیمایی در سامانه نیما تهیه می شود و در این سامانه صادرکننده و واردکننده بصورت اینترنتی و آنلاین به خرید و فروش ارز می پردازند. این نوع ارز فقط به برخی از کالاهای وارداتی مجاز اختصاص می یابد.

نیما مخفف شده ی عبارت “نظام یکپارچه ی معاملات ارزی” می باشد هدف از طراحی این سامانه سازماندهی بازار ارز در زمینه تجارت، واردات و صادرات است.

واردکنندگان باید حواله نیمایی بگیرند تا بتوانند واردات کالا به کشور را داشته باشند. صرافی های مجاز که در سامانه نیما وجود دارند فقط می توانند انتقال ارز را به صورت حواله انجام دهند بنابراین هیچ واردکننده ای نمی تواند به تنهایی ارز را از کشور خارج نماید و باید برای این امر حتما مجوزهای لازم را از بانک مرکزی، وزارت صنعت معدن و تجارت اخذ کند. پس از آن می تواند درخواست خود را در سامانه نیما ثبت کند تا بتواند ارز خود را به وسیله صرافی های مجاز به صورت حواله نیمایی به فروشندگان خود در خارج از کشور انتقال دهد.

عملکرد سامانه ارز نیمایی چگونه است؟

اصلی ترین ویژگی این سامانه امنیت معاملاتی آن است. در این سامانه خریداران و فروشندگان یا همان عرضه کنندگان و تقاضاکنندگان ارزی می توانند به راحتی درخواست های خود را بصورت آنلاین ثبت کنند و معامله ی آن ها توسط صرافی های مجاز موجود در سامانه نیما صورت می گیرد. واردکنندگان کالا نقش تقاضاکنندگان ارز و صادرکنندگان ارز نقش عرضه کنندگان را ایفا می کنند همچنین صرافی های بانکی و تضامنی نقش واسطه گران مالی را دارند و آن ها روند معاملات را آسان می کنند.

سامانه نیما چه مزایایی هایی دارد؟

تجار با استفاده از سامانه نیما دسترسی گسترده ای به صرافی های بانکی و تضامنی دارد و از این رو نیما می تواند رقابت سالمی را بین صرافی های مجود در نیما ایجاد نماید.

همچنین این سامانه به خوبی توانسته جای خالی بانک ها را در تامین ارز پر کند. رقابتی سالم را بین خریدار و عرضه کننده ایجاد کند که این امر با یکسان سازی نرخ ارز در فرودین 97 از سمت دولت بی تاثیر نبوده است.

نیما چه خدماتی را می دهد؟

در ابتدا فقط ثبت درخواست یورو و یوآن صورت میگرفت اما در حال حاضر تمامی ارزها بجز وون کره جنوبی، بات تایلند و ین ژاپن را می توان ثبت درخواست نمود. در سامانه نیما تامین ارز برای مسافران به خارج از کشور، دانشجویی، درمانی و … نیز فراهم گردیده است.

بیشتر بخوانبد: سامانه سنا چیست و چه مزایایی دارد؟

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها