ارز توافقی چیست؟

ارز توافقی چیست؟
ارز توافقی

ارز توافقی چیست؟

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، قیمت خرید ارز از عرضه‌کنندگان و فروش به افراد متقاضی، توافقی شده است. این سیاست جدید باعث شده تا قیمت ارز روند نزولی پیدا کند و سبب شکسته شدن حباب آن شده است.

در این روزها که قیمت دلار در بازار آزاد با شتاب بالایی روبه رو است بانک مرکزی برای کنترل قیمت آن یک سیاست ارزی جدیدی را اجرا کرده است که سعی دارد نرخ ارز را متعادل نگه دارد. در این سیاست جدید، صادرکنندگان می‌توانند با نرخ توافقی، ارز خود را به صرافی ‌ها بفروشند تا با افزایش حاشیه سود آن ها، عرضه ارز بیشتر گردد.

از سوی دیگر هر فردی می‌ تواند با در دست داشتن کارت ملی، دو هزار یورو یا دلار را از صرافی ‌ها با نرخ توافقی دریافت کند که این نرخ توافقی با نرخ ارز مسافرتی که در صرافی بانک ملی عرضه می ‌شود و کمتر می باشد متفاوت است.

سوالی که ممکن است پیش آید این است که این سیاست جدید چگونه کار می کند و چقدر می تواند تاثیرگذار باشد؟

کارشناسان و متخصصان در این حوزه توصیه کرده اند که بانک مرکزی سیاست دیگری را اعمال کند زیرا با تشریح شیوه عملیاتی شدن این سیاست ارزی، اثرگذاری آن را موقت می دانند.

با توجه به این که کمبود ارز در بازار وابسته به مسئله تحریم‌ ها است و با بلوکه شدن مقدار زیادی از دارایی ‌های ایران در دیگر کشورها و نیز کاهش فروش نفت و ارزآوری از این بخش، نیاز کشور به دلار پاسخ داده نشده است و تا وقتی که این مسئله برطرف نشود، ممکن است قیمت دلار در بازار فروکش نکند.

قیمت ارز

طبق آخرین خبرها از رئیس کانون صرافان (1401/04/02) دلار توافقی در دامنه های 29 هزار تومان و 30 هزار تومان خرید و فروش شد.

آقای سلطانی زاده در گفتگو با فارس می گویند در دوم تیرماه 1401 تا پایان زمان معاملاتی آن روز اکثر صرافی ها خرید و فروش ارز توافقی داشتند. رئیس کانون صرافان در ادامه می گوید با این حال تابلو اعلام نرخ اغلب صرافی‌ ها، قیمت ارز مسافری را اعلام می ‌کرد. وی گفت ارز مسافری امروز در دامنه قیمتی ۲۷۴۰۰ تومان تا ۲۷۸۳۰ تومان معامله شد‌.

آقای کامران سلطانی زاده در پایان زمان معاملاتی امروز (1401/04/04) می گوید در بازار توافقی دلار در محدوده 29 هزار تومان تا 30100 تومان معامله شد همچنین ارز مسافری در دامنه قیمتی 27600 خریداری و 27900 به فروش رسید. ایشان اظهار داشتند تعداد معاملات در ارز توافقی بین صرافان و صادر کننده ها افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید: خدمات و نحوه انتخاب صرافی ها

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها